Nižší príjem kvôli koronavírusu? Požiadajte odklad splátok

Nižší príjem kvôli koronavírusu? Požiadajte odklad splátok

Mimoriadna situácia spôsobená koronavírusom
Koronavírus ohrozuje nielen zdravie obyvateľov, ale aj zdroje ich príjmov. Veľké množstvo prevádzok bolo zatvorených alebo funguje v obmedzenom režime. Podniky zastavujú výrobu, zamestnanci prichádzajú o veľkú časť svojich príjmov, rodičia sú na ošetrovnom. Mnoho ľudí je v karanténe alebo už postihnutých ochorením.

Ako splácať hypotéku? Môžete v prípade finančnej tiesne spôsobenej mimoriadnou situáciou z dôvodu ohrozenia koronavírusom žiadať odklad splátok? Áno!

Dohoda bánk o odklade splátok
Aktuálne najviac skloňovaná téma je odklad splátok istiny alebo celkový odklad splátok. Keďže úrokové sadzby sú minimálne, tak je aj odklad splátok istiny znížením splátky o priemerne 80%. VÚB banka ako prvá ponúkla možnosť úplného odkladu splátok pre klientov preukázateľne postihnutých znížením príjmov (hypoték aj spotrebných úverov) a odpustila poplatok za tento úkon. O nezaplatené úroky počas odkladu sa zostatok úveru navýši a následne rozpočíta do zostatkovej splatnosti úveru, takže splátka bude po odklade mierne vyššia. Odklad splátok je ale zapisovaný do úverového registra klientov ako negatívny záznam a klientom vo väčšine bánk až na 5 rokov výrazne obmedzí možnosť úver refinancovať alebo získať nový úver. Vláda požaduje od bánk, aby v tomto období zapisovali do registra odklad s označením, ktoré sa negatívne vnímať nebude. Bude to v krátkom čase predmetom rokovaní bánk a vlády SR. 

Navýšenie hypotéky
V prípade ak potrebujete vykryť viac výdavkov ako len hypotéku a radi by ste získali zdroje do rezervy, je možnosťou úver „navýšiť“. S dokladovaním príjmu je možnosť úver „navýšiť“ spravidla do 80% z hodnoty nehnuteľnosti, bez dokladovania príjmu a dokonca aj dôvodu je možné navýšiť úver o 2.000 eur a ako spomíname vyššie, zároveň zabezpečiť klientom odklad splátok istiny až na 6 mesiacov bez akéhokoľvek záznamu v úverovom registri.

Zníženie splátky
Ak Vám postačuje čiastočné zníženie splátok, riešením môže byť predĺženie splatnosti úveru - či už na pôvodnom úvere alebo pri refinancovaní úveru – tam je možné nastaviť splatnosť až 40 rokov, do 70-teho roku veku.

Možnosť refinancovania

Ak ste s bankou nejednali o znížení Vašej sadzby posledného pol roka, je priestor urobiť to teraz – väčšina bánk to umožňuje aj počas fixácie, keďže na trhu je niekoľko bánk, ktoré ponúkajú refinancovanie so sadzbami od 0,6% a preplatenie poplatku za predčasné splatenie Vašej hypotéky. Preto musia banky reagovať a pre udržanie klienta u seba klientovi ponúknuť zníženie sadzby.

Kto má nárok na odklad splátok
- osoba, ktorá na Covid 19 ochorela alebo je v karanténe 
- osoba, ktorá nepracuje z dôvodu prekážky na strane zamestnávateľa 
- osoba poberajúca ošetrovné na dieťa
- SZČO, ktorým klesli príjmy z dôvodu uzavretia prevádzky 

Kedy podať žiadosť
O odklade splátok sa uvažuje od apríla 2020. Žiadosť o odklad spolu s doložením nároku posielajte bankám minimálne 10 dní pred termínom splátky. Zároveň je nutné, aby ste v danom období neboli dlžníkom. SZČO musia mať aktívnu živnosť ešte pred dátumom vyhlásenia mimoriadneho stavu.

Konkrétne pravidlá nastavujú banky v súlade s internými predpismi. Presný postup vám vysvetlia pracovníci jednotlivých bánk.

Čo nás čaká?

Nové hypotéky určite zažijú obmedzenia. Už teraz vieme o zastavení hypotekárneho úverovania v Tatrabanke s výnimkou kúpy prvej nehnuteľnosti pre zamestnancov na TPP. Preto by som prípadný záujem o riešenie nového alebo refinančného úveru neodkladal. Krátkodobo pravdepodobne vzrastú aj úrokové sadzby kvôli predpokladu zhoršenej platobnej disciplíny.

Walter Breuer
Autor: Walter Breuer

Predávam v lokalitách Prievidza, Partizánske, Topoľčany a som v tom úspešný.

 

Používame cookies na optimalizáciu našich webových stránok a našich služieb. Ďalšie informácie o cookies nájdete tu.

Nastavenie


Stiahnite si zadarmo

Aké povinnosti Vás čakajú po kúpe nehnuteľnosti?

spracovaním osobných údajov